Tuesday 3 April 2018

Friday 6 April 2018

 
RSSBC: Senior & J16 Training Camp, Brive (ends Friday 13th April)
more

Monday 9 April 2018

 
RSSBC: J15 Rowing Camp, Shrewsbury (ends Friday 13th April)
more
 
9:00
Combined Cadet Force Shooting Camp at Bisley (returns Thursday 12th April)
more

Tuesday 10 April 2018

 
Cricket: Boys' U15 XI Pre-Season Festival commences, Millfield School (depart Cricket Centre 3pm, return Friday 13th April)
more
 
10:30
Cricket: Boys' 1st XI Pre-Season Festival commences, Shrewsbury School (ends Saturday 14th April)
more

Wednesday 11 April 2018

 
RSSBC: J14 Rowing Camp (ends Friday 13th April)
more
 
9:30
Duke of Edinburgh Award: Gold Walking and Sea Kayaking Practice Expedition to North Wales (return Sunday 15th April at 9pm)
more
 
10:00
Cricket: Boys' U15 XI v Tonbridge School (T20) in Pre-Season Festival, Millfield School
more
 
10:30
Cricket: Boys' 1st XI v Worksop in Pre-Season Festival, Shrewsbury School
more
 
14:00
Cricket: Boys' U15 XI v Merchant Taylors School (30 overs) in Pre-Season Festival, Millfield School
more

Thursday 12 April 2018

 
10:00
Cricket: Boys' U15 XI v Millfield School (T20) in Pre-Season Festival, Millfield School
more
 
10:30
Cricket: Boys' 1st XI v Worcestershire Academy in Pre-Season Festival, Shrewsbury School
more
 
14:00
Cricket: Boys' U15 XI v Tonbridge School (30 overs) in Pre-Season Festival, Millfield School
more

Friday 13 April 2018

 
Cricket: Boys' U15 XI v Millfield School (30 overs) in Pre-Season Festival, Millfield School
more
 
10:00
Cricket: Boys' U15 XI v Merchant Taylors School (T20) in Pre-Season Festival, Millfield School
more
 
10:30
Cricket: Boys' 1st XI v Millfield School in Pre-Season Festival, Shrewsbury School
more

Monday 16 April 2018

 
9:00
Staff INSET (all day)
more
 
18:30
PSD Presentation for Parents: "The Contemporary Drugs Landscape": Dave Parvin, Drugs Sense (Ashton Theatre)
more
 
21:00
Boarders return
more

Tuesday 17 April 2018

 
8:30
School Assembly (Alington Hall)
more
 
9:00
Art: Photography A Level Exam (ends midday) (Art School)
more
 
11:55
PSD: Fifth Form and Lower Sixth Drugs Sense Presentation: Dave Parvin, Drugs Sense (Alington Hall)
more
 
18:30
Physical Education: GCSE AQA Revision Session with Jackie Brookes (ends 9pm) (Science Lecture Theatre)
more

Wednesday 18 April 2018

 
Japanese: IGCSE Orals
more
 
12:35
Careers: Upper Sixth Assembly "What to do when A Level Results are published" Mrs Nightingale (Ashton Theatre)
more
 
13:30
Cricket: Boys' U16A XI v Cheadle Hulme School 1st XI
more
 
13:30
Cricket: Boys' 1st XI v Marleybone Cricket Club - CANCELLED
more
 
14:00
Cricket: Boys' 2nd XI v Grange School - CANCELLED
more

Thursday 19 April 2018

 
French: IGCSE Orals (end Monday 23rd April)
more
 
16:30
Cricket: Girls' U15A XI v Malvern College (depart Alington Hall, 2.55pm)
more
 
17:00
RSSBC: Senior House IVs
more
 
19:30
Geography: Sixth Form Lecture: "Reading, Writing and Radicalisation: Education and the Refugee Crisis": Helen Brown (Hodgson Hall)
more
 
20:45
Christian Forum: Jesus, more than a prophet (Quod)
more

Friday 20 April 2018

 
16:00
Music: Rehearsal for performance at St Chad's Church
more
 
19:30
Shrewsbury School Chapel Choir perform Faure's Requiem at St Chad's Church, Shrewsbury
more
 
19:30
Bastille Society: "Mao's China: The Establishment of Communist Power and the Cultural Revolution": Professor Yang-Wen Zheng, University of Manchester (Hodgson Hall)
more
 
19:30
Darwin Society: "Evolutionary Genetics: Adaptive (R)evolutions": Professor Cock van Oosterhout, University of East Anglia (Science Lecture Theatre)
more

Saturday 21 April 2018

 
RSSBC: Junior Inter-Regional Regatta, Nottingham (J16 Boys, J15 Boys & Girls, J14 Boys & Girls)
more
 
Combined Cadet Force: Cambrian Patrol Competition at Sennybridge, South Wales (depart 20th April at 6pm, return 22nd April at 5pm)
more
 
11:00
Cricket: Boys' 1st XI v Birkenhead School
more
 
13:30
Cricket: Boys' U14A XI v Staffordshire U13s
more
 
14:00
Athletics: Junior, Inter & Senior v Bromsgrove School (depart Alington Hall, 12.30pm)
more
 
14:00
Cricket: Boys' U16A & U14B XI v Birkenhead School (depart Kingsland Hall, 11.15am)
more
 
14:00
Cricket: Boys' U15A & U14C XI v Birkenhead School
more
 
14:15
Tennis: Boys' 1st, 2nd & 3rd VI v Uppingham School
more
 
14:15
Tennis: Boys' U15A/B & U14A/B VI v Uppingham School (depart Alington Hall, 11.30am)
more
 
14:30
Tennis: Girls' 1st & 2nd VI v Rugby School
more
 
14:30
Cricket: Girls' 1st XI v Wellington College
more
 
19:30
RSSH Dinner
more

Sunday 22 April 2018

 
RSSBC: GB Trials, Nottingham (Selected Seniors)
more
 
Quizzing: Schools' Challenge National Final at Westminster School
more
 
11:00
Cricket: Boys' 1st XI v Warwickshire Cricket Board U17s
more
 
11:00
Confirmation Service (Bishop of Shrewsbury, Rt Revd Mark Rylands) followed by a Reception in Hodgson Hall
more
 
11:00
Cricket: Boys' U15A XI v Warwickshire Cricket Board U15s
more
 
19:30
Evening Prayer
more

Monday 23 April 2018

 
9:00
Physical Education: GCSE Moderation (ends 2pm)
more
 
9:00
Art: Fifth Form GCSE Art Exam (ends 1pm) (Art School)
more
 
13:15
HsM Meeting (Peterson Room)
more
 
13:45
Netball: U15A VII in County Tournament, Hadley Learning Community (depart Alington Hall, 12.20pm)
more
 
18:30
Physical Education: A Level Revision Session with Jackie Brookes (ends 9pm) (Science Lecture Theatre)
more
 
19:00
EPQ Showcase (ends 8.30pm) (Science Lecture Theatre)
more
 
19:30
Lecture: "Around the World in 80 Days" Mark Beaumont (Hodgson Hall)
more

Tuesday 24 April 2018

 
Spanish: IGCSE Orals
more
 
13:30
Cricket: Boys' U15A XI v Ysgol Eirias in ESCA Cup - CANCELLED
more
 
14:30
Cricket: Girls' U14 & U15 XI v Trent College - CANCELLED
more
 
19:30
Careers: Fourth Form Lecture: "Life as a Solicitor": Sallie-Anne O'Byrne, Director, Wace Morgan Solicitors (Science Lecture Theatre)
more

Wednesday 25 April 2018

 
English: Sixth Form Trip: "The Duchess of Malfi" at The Swan, Stratford (depart 7.45am, return 8pm)
more
 
8:30
Physics: Fifth and Sixth Form Trip to Jaguar Land Rover (depart Alington Hall 8.30am, return 1pm)
more
 
12:35
Careers: Upper Sixth Assembly "UCAS and applying post A Level": Mrs Nightingale and Mr Percival (Ashton Theatre)
more
 
13:45
Cricket: Boys' U14A XI v North East Wales U14s
more
 
14:00
Athletics: Juniors, Inters & Seniors v Lucton School & Oswestry School (Triangular), London Road Athletics Track
more
 
14:00
Cricket: Boys' U14C XI v Lucton School T20
more
 
14:00
Cricket: Boys' 2nd XI v XL Club
more
 
14:15
Tennis: Boys' 1st VI v King Edward's Birmingham
more
 
14:15
Cricket: Boys' U16C XI v Lucton School T20 (depart Kingsland Hall, 1pm)
more
 
19:00
Contemporary Dance Workshop with Verve (Ashton Theatre)
more

Thursday 26 April 2018

 
French: Pre-U Upper Sixth Principal Course Orals
more
 
Cricket: Girls U15A XI in Indoor Lady Taverners Regional Final, Edgbaston
more
 
9:00
Art: Fifth Form GCSE Art Exam (ends 1pm) (Art School)
more
 
14:00
Athletics: Achilles Relays (Selected Athletes) (depart Kingsland Hall, 11.05am)
more
 
16:30
Cricket: Girls' 2nd XI v Trent College
more
 
17:00
RSSBC: Senior House IVs
more
 
18:30
Reception for Leo and Jules Winkley (Queen's Terrace or Common Room)
more
 
19:30
English: RSC Schools Broadcast of Macbeth (Hodgson Hall)
more
 
20:45
Christian Forum: Jesus, greater than an angel (Quod)
more

Friday 27 April 2018

 
13:00
Academic Policy Committee Preliminary Meeting (M8)
more
 
13:15
Food Committee (Hardy Room)
more
 
13:30
Cricket: Boys' 1st XI v Free Foresters
more
 
16:00
Cricket: Girls' 1st XI v Moreton Hall
more
 
16:00
Cricket: Boys' U14B XI v Prestfelde School 1st XI
more
 
16:00
Cricket: Boys' U14D XI v Prestfelde School 2nd XI (depart Kingsland Hall, 3.30pm)
more
 
16:30
Cricket: Girls' U14B XI v Prestfelde School 1st XI (depart Kingsland Hall, 4pm)
more
 
19:30
Junior House Debating Final (Science Lecture Theatre)
more

Saturday 28 April 2018

 
RSSBC: Birmingham Regatta (J15 Boys & Girls, J14 Boys & Girls)
more
 
9:00
Art: Fifth Form GCSE Art Exam (ends 11am) (Art School)
more
 
11:00
Cricket: Boys' 1st XI v Denstone College
more
 
14:00
Cricket: Boys' 2nd, U16A & U14B XI v Denstone College (depart Kingsland Hall, 11.15am)
more
 
14:00
Cricket: Boys' U15A, U15C, U14A & U14C XI v Denstone College
more
 
14:00
Athletics: Juniors, Inters & Seniors v Marborough College - CANCELLED
more
 
14:00
Tennis: Boys' 1st & 2nd VI v Malvern College (depart Alington Hall, 12.15pm)
more
 
14:15
Cricket: Boys' 3rd XI v Oswestry School (depart Kingsland Hall, 1.15pm)
more
 
14:30
Tennis: Girls' 1st & 2nd VI v Moreton Hall (depart Kingsland Hall, 1.45pm)
more

Sunday 29 April 2018

 
Polo: SUPA Arena Tournament at Longdole Polo Club, Birdlip, Gloucestershire (depart Kingsland Hall 7am, return 8pm)
more
 
10:00
Morning Prayer
more
 
10:30
Cricket: Boys' 1st XI in HMC T20 Festival
more
 
10:30
Cricket: Boys' 1st XI in HMC T20 Festival
more